Board of directors

Mr. Pablo Isla
Chairman and CEO. Madrid, 1964.

Inditex’s Executive Chairman since 2011. He previously served as Deputy Chairman and CEO since 2005.

A law graduate from Complutense University of Madrid (1987), he became Spanish State Attorney [Abogado del Estado] in 1988, ranked #1 of its class. From 1992 to 1996 he was Group General Counsel of Banco Popular. He went on to be appointed General Director of State Assets at the Ministry of Economy and Finances. From July 2000 to 2005 he was Chairman of Altadis Group. He currently is an independent director on the board of directors of Nestlé.

He was re-elected to the Board of Directors by the Annual General Meetings held on 13 July 2010, 14 July 2015 and 16 July 2019.

He is the direct holder of 1,972,156 shares in the Company.


Mr. Carlos Crespo González
Chief Executive Officer. Algeciras, 1971.

Inditex’s CEO since 2019.

Mr Carlos Crespo González has a degree in Business Administration, majoring in Business Management, from the University of A Coruña. From 1996 to 2001, he worked as an auditor at Arthur Andersen (currently Deloitte).

He joined the Inditex Group in 2001 as a member of the Financial Administration Department, where he held different positions, including Corporate Head of Financial Stock Management. In September 2005, he was appointed Chief Audit Officer of the Inditex Group.

Mr Crespo, who is also a chartered accountant and is registered with the Registro Oficial de Auditores de Cuentas (ROAC) [Official Registry of Statutory Auditors of Spain], was a member of the Steering Committee of the Spanish Institute of Internal Auditors (IAI) from 2008 until 2017, where he chaired the Nomination Committee.

In March 2018, he was appointed Chief Operating Officer of the company.

Mr Crespo was elected as a director on 16 July 2019 by the Annual General Meeting.

He is the direct holder of 26,258 shares in the Company.


Mr. Amancio Ortega Gaona
Founder of Inditex and Member of the Board. León, 1936.

Founder of Inditex. Mr Ortega began his business career in the textile manufacturing sector in 1963. In 1972 he founded Confecciones Goa, S.A., the first garment-making factory of Inditex and 3 years later he founded Zara España, S.A. the first retailing company of the Group. He was re-elected to the Board of Directors by the Annual General Meetings held on 30 June 1990, 31 July 1995, 20 July 2000, 15 July 2005, 13 July 2010, 14 July 2015 and 16 July 2019.

Mr Ortega is the controlling shareholder of the company where he owns 1,848,000,315 shares through Pontegadea Inversiones S.L. and Partler 2006, S.L.


Pontegadea Inversiones S.L.
Ordinary member

The company is represented on the Board of Directors of Inditex by Ms. Flora Pérez Marcote. It owns 1,558,637,990 shares in the Company, which represents 50.01% of the share capital.

 

Ms. Flora Pérez Marcote is the legal representative of Pontegadea Inversiones S.L., where she holds the position of First Deputy Chair. She has spent her entire career within the Inditex Group, where she held different positions in areas relating to both design of products and the supply chain. In addition, she has broad experience as company director since 1992. She has been a member of the Board of Directors of Inditex since 2005 representing Pontegadea Inversiones, S.L. Additionally, she has been a member of the Board of Trustees of Fundación Amancio Ortega Gaona since March 2003 and its Deputy Chair since October 2005.

She was appointed to the Board of Directors on 9 December 2015 and ratified by the Annual General Meeting on 19 July 2016.


Mr. José Arnau Sierra
Deputy Chairman. Lugo, 1956.

Inditex’s Deputy Chairman since June 2012. Non-executive proprietary director since 2012, representing the founder, Mr Amancio Ortega Gaona.

A law graduate from University of Santiago de Compostela and State Tax Inspector, he has been the chief executive of Group Pontegadea since 2001.

He was the head of the Tax Department and a member of Inditex’s Steering Committee from 1993 to 2001, and served on its Board of Directors from 1997 to 2000. He had previously held different positions within the Tax Administration. He has been a member of different boards of directors as legal representative of Pontegadea Inversiones, S.L. From 1993 to 1996, he taught Tax Law at the University of A Coruña. He has been a member of the Board of Trustees of Fundación Amancio Ortega from inception and its Executive Deputy Chair since 2017.

He was appointed to the Board of Directors in June 2012, ratified by the AGM held on 17 July 2012 and re-elected at the AGM held on 18 July 2017.

He is the direct holder of 30,000 shares.


Mr. José Luis Durán Schulz
Ordinary member. Madrid, 1964.

Independent director since July 2015. Mr Durán holds a degree in Economics and Management from ICADE (Instituto Católico de Administración y Dirección de Empresas). From 1987 through 1990, he was an auditor at Arthur Andersen. In 1991, he joined Carrefour Group, where he held the following positions: Head of Management Control (Spain, Europe and Latin America) (1991-1997); Chief Financial Officer for Spain (1997-2001); Group Chief Financial Officer (2001-2005) and Group Chief Executive Officer (2005-2008).

In July 2009, he joined Maus Frères International Group, based in Switzerland, where he held the following positions, until January 2015: Chief Executive Officer of Lacoste, Executive Chairman of Gant and Board member of Aigle, S.A. Until 4 October 2015, he was member of the Governance, Remuneration and Nomination Committee at Unibail-Rodamco, and member of the Board of Directors of such company. Until 30 June 2017, he was an independent director and member of the Audit Committee of Orange. At present, he is the CEO of Value Retail Management.

Mr Durán was was elected as a director by the Annual General Meeting held on 14 July 2015 and re-elected by the Annual General Meeting on 16 July 2019.

He is the direct holder of 3,106 shares.


Mr. Rodrigo Echenique Gordillo
Ordinary member. Madrid, 1946.

Independent director since July 2014. Mr Echenique is a law graduate from Complutense University of Madrid and Abogado del Estado [State lawyer].

He has been a member of the Board of Directors of Banco Santander, S.A. since 1987. At present, he is the Chair of Santander España, the Chair of the Board of Trustees of Fundación Banco Santander and member of the Board of BSI (Banco Santander Internacional) and of Directorio Santander Chile.

He is a member of the Board of Trustees of Fundación Consejo España-EE.UU, Deputy-Chair of the Board of Trustees of Teatro Real, member of the Board of Trustees of Escuela Superior de Música Reina Sofia, of Fundación Empresa y Crecimiento and of Fundación ProCNIC y CNIC.

He has been CEO, Deputy Chairman and Executive Director of Banco Santander, S.A., and has chaired Banco Popular. He also served as Deputy Chairman of Banco Banif, S.A., Chairman of Allfunds Bank, and of SPREA. He has been a member of the Board of Directors of Banco Santander International and Santander Investment. He has been Ordinary Member of the Board of Directors of different industrial and financial companies such as Ebro Azúcares y Alcoholes, S.A., Industrias Agrícolas, S.A., SABA, S.A. and Lar, S.A. He chaired the Social Advisory Board of University Carlos III of Madrid. Additionally, he was first member and then Chairman of the Advisory Board of Accenture, S.A., Lucent Technologies, and Quercus y Agrolimen, S.A. He has been the Chairman of Vallehermoso, S.A., Vocento, S.A., NH Hotels Group, Metrovacesa, S.A., Merlin Properties, and SOCIMI, S.A.

Mr Echenique was elected as a director by the Annual General Meeting held on 15 July 2014 and re-elected by the Annual General Meeting held on 17 July 2018.


Bns. Denise Patricia Kingsmill 
Ordinary member. New Zealand, 1947

Mrs. Denise Patricia Kingsmill is a member of the House of Lords and of the EU Financial Affairs Sub-Committee. Currently, Baroness Kingsmill CBE is a member of the supervisory board of EON. SE, and a non-executive director of International Airlines Group SA. and Chairman of Mondo.  She is a member of the International Advisory Board of the Spanish Business School, lESE.

 

After a 20 year legal career she became deputy chair of the Competition Commission between 1996 and 2004. She has 5 honorary Doctorates from universities in the United Kingdom. Baroness Kingsmill has been a Chair/member of the Remuneration committees of many international companies. As a lawyer she has advised in relation to remuneration schemes. In 2001 she was invited by the Government to head a task force looking at women’s employment and remuneration in the UK.

In 2003 she was appointed Chairman of the Department of Trade and Industry’s Accounting for People task force. She headed a second Government enquiry (“Accounting for People”) into how companies should evaluate and measure the contribution of their work forces and specifically as to how they should communicate their progress in this area of “Human Capital Management” to all their stakeholders (www.accountingforpeople.gov.uk). In 2013 she was the co-chair of the Design Commission report into Design and Public Services (“Re-starting Britain”).

Until May 2018, Baroness Kingsmill was the Chair of Monzo Bank and a Member of the Supervisory Board of E. ON SE and until March 2019, she was the founder and Chair of Aspen Initiative UK. She is currently a member of the Advisory Board for the Global Sustainability Forum and the International Advisory Board of IESE Business School. Baroness Kingsmill has been an adviser to a number of international companies and has been a non-executive director of various British, European and American boards, including International Consolidated Airlines Group, S.A. and Telecom Italia.

A diverse and varied career spanning fashion and design, the law and regulation, as well as politics and people have given Baroness Kingsmill a unique perspective on the contemporary boardroom."

Baroness Kingsmill was elected as a director on 19 July 2017 by the Annual General Meeting.


Ms. Anne Lange
Ordinary member. Nice, 1968.

Independent director since December 2019. A French citizen, Ms Lange is an entrepreneur and a sought after C-level business advisor with over 25 years of experience in technology innovation, both private & public sectors. She is graduated of French Grandes Ecoles, Institut d’Etudes Politiques in Paris and Ecole Nationale d’Administration (ENA).

Her career began at the French Prime Minister's office as head of department for state-owned broadcasting companies until she joined Thomson, a high-tech champion, where she built up a new generation of consumer internet access devices. Anne worked in diverse global executive functions with Cisco since 2004, based out of France and Silicon Valley. As a C-level executive, her engagements centered on adoption and innovation of technological, organisational and business processes to drive business transformation. Anne is the co-founder and former CEO of Mentis Services, an IoT Data Intelligent Software provider of urban space services, recently sold. She is currently the founder and managing partner of Adara, a consulting company that provides senior-level advice in transformation strategy and an investor in start-ups.

She currently serves on the executive boards of Orange (French leading service provider), Pernod-Ricard (second largest wine and spirits company in the world) and FFP (Peugeot’s family holding


Mrs. Pilar López Álvarez
Ordinary member. León, 1970.

Independent director since July 2018. Ms López has a Bachelor of Science in Business Administration and a Major in Finance from ICADE.

She has worked in a variety of roles at J.P. Morgan in Madrid, London and New York (1993-1999). She joined Telefónica in 1999, where she held the following positions: Head of Management Planning and Control (1999-2001), Financial Controller in Telefónica Móviles (2001-2006), Strategy Director in Telefónica de España (2006-2007), Chief Financial Officer of O2 Plc., based in the UK (2007-2011) and for Telefónica Europa based in Madrid (2011-2014), and Head of the Operational Simplification Program of Grupo Telefónica (2014-2015). She is a member of the Board of Trustees of Fundación ONCE, and of Fundación Junior Achievement, and a member of the Board of Directors of Asociación para el Progreso de la Dirección (APD).

She has served as Supervisory Board member of Telefónica Czech Republic AS (2007-2014), and as Vice Chairman of the Supervisory Board of Telefónica Deutschland Holding AG (2012-2015). She was a member of the Board of Tuenti Technologies and non-executive director of Ferguson Plc (2013-2018).

At present, she is Country Manager of Microsoft Ibérica S.R.L.

Ms López was elected as director on 17 July 2018 by the Annual General Meeting.

She is the direct holder of 4,000 shares in the Company.


Mr. Emilio Saracho Rodríguez de Torres
Ordinary member. Madrid, 1955.

Independent director since June 2010. Mr Saracho is a Graduate in Economics from the Complutense University of Madrid, he has an MBA from the University of California in Los Angeles (UCLA), awarded in 1980. He was also a Fulbright scholar.

Mr Saracho began his career in 1980 in Chase Manhattan Bank, where he was responsible for operations in different sectors such as Oil and Gas, Telecommunications and Capital goods.

In 1985, he took part in the launching and implementation of Banco Santander de Negocios, where he led the Investment Banking division. In 1989, he was appointed head of the Division of Large Companies of Grupo Santander and Deputy General Director. He has been a director of FISEAT, Santander de Pensiones and Santander de Leasing.

In 1990, he worked for Goldman Sachs in London as co-head of Spanish and Portuguese operations. In 1995, he returned to Santander Investment as General Director in charge for the Investment Banking area worldwide. From 1996 to 1998, he was responsible for the Banking operations in Asia.

Mr Saracho joined J.P. Morgan in 1998 as Chairman for Spain and Portugal and head of business for the Iberian Peninsula and member of the European Management Committee.

From early 2006 through 1 January 2008, he was Chief Executive Officer of J.P. Morgan Private Bank for Europe, the Middle East and Africa, based in London. He also sat on the Operating Committee and on the European Management Committee, while chairing at the same time J.P. Morgan in Spain and Portugal.

He was in charge of Investment Banking operations of J.P. Morgan for Europe, the Middle East and Africa, and sat on the Executive Committee of the Investment Bank and on the Executive Committee of JPMorgan Chase. From December 2012 through April 2015, he was Deputy CEO for EMEA. From 2015 to the end of 2016, he was Vice Chairman of JPMorgan Chase & Co and from February to June 2017, he chaired the Board of Directors of Banco Popular.

At present, he sits on the Board of Directors of International Consolidated Airlines Group, S.A. (IAG) and is Senior Advisor of Altamar Capital Partners.

Mr Saracho was elected as director on 13 July 2010 by the Annual General Meeting and re-elected at the Annual General Meetings held on 14 July 2015 and 19 July 2019.